
McLaren 720S: cena, osiągi, opinie i porównania z rywalami
Większość ludzi na widok McLarena 720S sięga po telefon, żeby zrobić zdjęcie. Ten brytyjski supercar z 4,0-litrowym V8 o mocy 710 KM od lat uchodzi za punkt odniesienia w segmencie — niezależny test Car and Driver zmierzył sprint do 60 mph w 2,6 sekundy. Porównujemy go z Ferrari 488 i Lamborghini Huracán, sprawdzamy realne ceny i to, czy codzienna jazda takim autem ma sens.
Moc: 710 KM ·
Moment obrotowy: 770 Nm ·
Prędkość maksymalna: 341 km/h ·
0–100 km/h: 2,7 s
Szybki przegląd
- 710 KM (720 PS) i 770 Nm z 4,0-litrowego V8 biturbo (McLaren Automotive)
- 0–100 km/h w ok. 2,9 s; prędkość maksymalna 341 km/h (McLaren Automotive)
- Pomiar niezależny: 0–60 mph w 2,6 s (Car and Driver)
- Długoterminowa niezawodność elektroniki
- Rzeczywiste koszty utrzymania po 5–7 latach
- Kształt cen rynkowych w 2026 r.
- 720S oficjalnie należy do serii Super Series (McLaren Automotive)
- Karbonowy monokok MonoCage II to technologia tej generacji (McLaren Automotive)
- Nowsze, mocniejsze warianty — 765LT i Senna — już są w ofercie (McLaren Automotive)
- Używane egzemplarze pojawiają się w ofertach od ok. 800 tys. zł (McLaren Approved)
- Oficjalny program McLaren Approved obejmuje używane 720S (McLaren Approved)
- Rynek przesuwa się w stronę wersji LT i nowszych generacji (McLaren Approved)
Sześć kluczowych parametrów i jeden wniosek: 720S łączy osiągi hipersamochodu z masą, o jakiej rywale mogą pomarzyć.
| Moc | 710 KM |
|---|---|
| Moment obrotowy | 770 Nm |
| Prędkość maksymalna | 341 km/h |
| Przyspieszenie 0–100 km/h | 2,7 s |
| Silnik | 4,0 l V8 z podwójnym turbodoładowaniem |
| Masa własna | ok. 1 283 kg |
Źródło: McLaren Automotive, McLaren Automotive Media
Ile kosztuje McLaren 720S?
Ceny nowych i używanych egzemplarzy różnią się o setki tysięcy złotych, dlatego warto oddzielić to, co potwierdza producent, od rynkowych szacunków.
Cena nowego McLarena 720S
- Nowy McLaren 720S wyceniany jest na około 1 200 000 zł na podstawie ofert i konfiguratora (McLaren Automotive).
- Dostępne wersje nadwozia: Coupe oraz Spider.
- Ostateczna cena zależy od pakietów i opcji wybranych w konfiguratorze.
Cena używanych modeli
- Używane egzemplarze McLarena 720S pojawiają się w ofertach od około 800 000 zł.
- Oficjalny program McLaren Approved obejmuje wyselekcjonowane, używane 720S Coupe (McLaren Approved).
- Cena używanych aut zależy od przebiegu, rocznika i historii serwisowej.
Prognoza cen na 2026 rok
- Kierunek cen w 2026 r. pozostaje niepewny — to jedna z najczęstszych niewiadomych rynku.
- Wprowadzenie nowszych modeli, takich jak 765LT, może wpłynąć na wyceny 720S.
- Dla kupujących to potencjalnie dobry moment na negocjacje cen używanych sztuk.
Supercar dla biednych – alternatywy
- Termin “supercar biednego człowieka” odnosi się do tańszych supercarów — często używanych egzemplarzy drogich modeli.
- Używany McLaren 720S bywa zaliczany do tej kategorii, bo nowy kosztuje ponad milion złotych, a używany bywa wyceniany na ok. 800 tys. zł.
- Trzeba jednak pamiętać, że koszty eksploatacji pozostają na poziomie segmentu premium.
Dla polskiego kupca używany 720S to najtańsze wejście w osiągi hipersamochodu — ale serwis, ubezpieczenie i amortyzacja potrafią zniwelować oszczędność z zakupu.
Sedno sprawy: cena wejścia zaczyna się poniżej miliona złotych, ale prawdziwy rachunek pojawia się przy eksploatacji — i to on, a nie cena zakupu, decyduje o realnym koszcie posiadania.
Jakie są specyfikacje McLarena 720S?
Centralnie umieszczony silnik V8 z dwiema turbosprężarkami, siedmiobiegowa dwusprzęgłowa skrzynia SSG i napęd na tylną oś — to fundament, na którym McLaren zbudował osiągi 720S.
Dane techniczne osiągów
- Silnik: 4,0 l V8 z podwójnym turbodoładowaniem, umieszczony centralnie; moc: 720 PS (710 KM); moment obrotowy: 770 Nm przy 5500 obr./min (producent McLaren Automotive Media).
- Napęd na tylną oś; 7-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia SSG (producent McLaren Automotive Media).
- Dane producenta: 0–100 km/h w ok. 2,9 s; 0–200 km/h w 7,8 s; prędkość maksymalna 341 km/h; 1/4 mili w 10,3 s (McLaren Automotive).
- Pomiar niezależny Car and Driver: 0–60 mph w 2,6 s; 0–100 mph w 5,2 s (Car and Driver).
Wymiary i waga
Masa sucha: 1283 kg ·
Masa DIN: 1419 kg ·
Bagażnik: 150 l + 210 l
Tak niska masa to zasługa karbonowego monokoku MonoCage II, który obejmuje również dach i zapewnia sztywność porównywalną z autami torowymi — dane producenta (McLaren Automotive).
Wnętrze i wyposażenie
- Dwa bagażniki: 150 l z przodu i 210 l z tyłu.
- Zbiornik paliwa o pojemności 72 l.
- Oficjalne zużycie paliwa (WLTP): 12,2 l/100 km.
- Emisja CO₂ dla wersji Coupe: 276 g/km (McLaren Approved).
Źródło danych: McLaren Automotive, McLaren Approved
Dlaczego 720S jest tak szybki?
- Stosunek mocy do masy wynosi ponad 550 KM na tonę — to klucz do osiągów.
- Zawieszenie z podwójnymi wahaczami, adaptacyjnymi amortyzatorami i systemem Proactive Chassis Control II (McLaren Automotive).
- Aerodynamika i karbonowy monokok minimalizują opory i masę.
Jedenaście pozycji, które w praktyce decydują o tym, jak 720S jeździ — i ile kosztuje jego utrzymanie.
The pattern: każda z tych wartości to wynik celowej inżynierii, nie przypadku.
| Silnik | 4,0 l V8 biturbo, centralnie |
|---|---|
| Moc | 720 PS (710 KM) |
| Moment obrotowy | 770 Nm przy 5500 obr./min |
| Skrzynia biegów | 7-biegowa SSG, dwusprzęgłowa |
| Napęd | tylna oś |
| 0–100 km/h | ok. 2,9 s |
| 0–200 km/h | 7,8 s |
| Prędkość maksymalna | 341 km/h |
| Masa sucha / DIN | 1283 kg / 1419 kg |
| Bagażnik | 150 l + 210 l |
| Zużycie paliwa (WLTP) | 12,2 l/100 km |
Źródła: McLaren Automotive, McLaren Automotive Media
Kompromis: niska masa i zaawansowane zawieszenie dają 720S przewagę, której rywale nie nadrabiają mocą — ale jednocześnie podnoszą koszty ewentualnych napraw.
Czy McLaren 720S to hiperauto?
Klasyfikacja 720S budzi emocje: osiągi wskazują na hiperauto, ale producent konsekwentnie umieszcza go w serii Super Series.
Czy McLaren jest supercar?
- McLaren 720S oficjalnie należy do serii Super Series — to supercar według producenta (McLaren Automotive).
- W branży 720S powszechnie określany jest mianem supercara.
- Marka McLaren uznawana jest za producenta supercarów, obok Ferrari i Lamborghini.
Czy McLaren to samochód sportowy?
- Tak — 720S to samochód sportowy o środkowym umieszczeniu silnika i napędzie na tył.
- W codziennej jeździe 720S potrafi być zaskakująco wygodny.
Różnice między supercar a hypercar
- Supercar: wyczynowy samochód sportowy o bardzo wysokich osiągach, zwykle z centralnym silnikiem.
- Hypercar: ekstremalnie drogi, często limitowany model o osiągach z pogranicza motorsportu.
- 720S bywa zaliczany do hypercarów ze względu na wyniki testów, ale sam producent klasyfikuje go jako supercar.
Konsekwencja: spór o nazwę nie zmienia praktyki — 720S jeździ jak hiperauto, ale kosztuje jak supercar, i to jest jego największy atut.
Czy McLaren 720S jest niezawodny?
To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy rozważają zakup używanego egzemplarza. Odpowiedź nie jest czarno-biała.
Opinie właścicieli
- 720S ma dobrą opinię wśród właścicieli na tle innych supercarów.
- Redakcja WhatCar opisuje go jako “oszałamiająco szybki i przyjemny w codziennym użytkowaniu”.
- Mechanika — silnik i skrzynia — oceniana jest z reguły pozytywnie.
Najczęstsze problemy
- Najczęściej zgłaszane usterki dotyczą systemów elektronicznych.
- Przy zakupie używanego egzemplarza kluczowa jest pełna historia serwisowa.
- Awarii elektroniki nie da się w pełni przewidzieć — stąd rekomendacja sprawdzonego źródła zakupu.
Koszty utrzymania
- Regularne przeglądy są kosztowne, ale niezbędne.
- Oryginalne części zamienne kosztują więcej niż w autach klasy premium.
- Ubezpieczenie to kolejny istotny składnik budżetu.
Elektronika to najsłabsze ogniwo 720S. Kupując używany egzemplarz, wymagaj pełnej dokumentacji serwisowej i rozważ zakup w programie McLaren Approved, który obejmuje sprawdzone używane 720S.
Haczyk: 720S potrafi być zaskakująco wyrozumiały na co dzień, ale awaria elektroniki potrafi mocno nadwerężyć domowy budżet.
Co jest lepsze: Ferrari 488 czy McLaren 720S?
Porównanie z włoską klasyką wypada na korzyść 720S, jeśli liczą się osiągi — ale wybór to nie tylko kwestia liczb.
Porównanie osiągów
- McLaren 720S jest szybszy od Ferrari 488 w linii prostej.
- Niezależny test Car and Driver: 0–60 mph w 2,6 s i 0–100 mph w 5,2 s (Car and Driver).
- Przewaga wynika z niższej masy i wyższego momentu obrotowego.
Porównanie cen
- Nowy 720S wyceniany jest na ok. 1,2 mln zł; używany od ok. 800 tys. zł.
- Ferrari 488 plasuje się w zbliżonym segmencie cenowym.
- W tej cenie 720S oferuje więcej osiągów niż 488.
McLaren 720S a Lamborghini
- Lamborghini Huracán to najczęstszy rywal 720S w zestawieniach.
- 720S przewyższa Huracána pod względem osiągów.
- Huracán broni się charakterystycznym wolnossącym silnikiem i wyrazistą stylistyką.
Ogólne porównanie z konkurencją
- Porównujemy osiągi, charakter, pozycję rynkową i segment cenowy.
Cztery kryteria, jeden wniosek: 720S wygrywa tam, gdzie liczy się fizyka, a rywale odpowiadają charakterem.
The implication: każdy z rywali daje coś innego, ale tylko 720S dostarcza czystego pomiaru.
| Kryterium | McLaren 720S | Ferrari 488 | Lamborghini Huracán |
|---|---|---|---|
| Osiągi w linii prostej | Najlepsze w porównaniu — 0–60 mph w 2,6 s (Car and Driver) | Ustępuje 720S | Ustępuje 720S |
| Charakter jazdy | Nowoczesny, precyzyjny | Tradycyjny wygląd i dźwięk | Widowiskowy styl |
| Pozycja rynkowa | Inżynieryjny benchmark | Włoska klasyka | Widowiskowa alternatywa |
| Segment cenowy | ok. 1,2 mln zł nowy | Zbliżony do 720S | Zbliżony do 720S |
Źródła: Car and Driver, McLaren Automotive
720S to wybór dla kierowcy, który ceni pomiar, a nie teatr. Jeśli zależy Ci na emocjach za każdym razem, gdy naciskasz gaz, Ferrari 488 albo Huracán będą lepszymi towarzyszami.
Kompromis: jeśli priorytetem są osiągi za każdą złotówkę, 720S wygrywa z włoskimi rywalami. Jeśli liczy się emocjonalny charakter, różnice w codziennym odbiorze bywają ważniejsze niż liczby.
Który model McLarena jest uważany za najlepszy?
W gamie McLarena 720S zajmuje szczególne miejsce — to model, który pokazał, jak daleko może zajść inżynieria supercara.
Najszybsze modele McLarena
- Do najszybszych McLarenów zalicza się: 765LT, 720S, Senna, 600LT i 570S.
- 720S pozostaje jednym z najlepiej ocenianych modeli w historii marki.
- Senna to limitowana seria stworzona z myślą o maksymalnych osiągach.
McLaren 720S vs McLaren 765LT
- 765LT oferuje wyższe osiągi i ostrzejsze nastawy, ale jest droższy.
- 720S pozostaje bardziej uniwersalny na co dzień.
- Dla wielu kupujących 720S to lepszy kompromis cena–użyteczność.
McLaren 720S vs McLaren Senna
- Senna to limitowany, torowo zorientowany model o wyższych osiągach.
- 720S oferuje więcej praktyczności i niższą cenę.
- Senna pozostaje kolekcjonerskim wydatkiem, a 720S — realnym autem do codziennej jazdy.
Dla większości kierowców 720S to najlepszy McLaren, który da się kupić bez kolekcjonerskiego budżetu: szybszy od 570S i 600LT, praktyczniejszy niż Senna i tańszy niż 765LT.
Dla kogo to najlepszy wybór: dla kierowcy, który chce jeździć, a nie kolekcjonować — 720S łączy osiągi z praktycznością lepiej niż jakikolwiek inny model w gamie.
Zalety i wady McLarena 720S
Zalety
- Osiągi klasy hipersamochodu: 710 KM, 770 Nm, 341 km/h
- Niska masa dzięki karbonowemu monokokowi MonoCage II
- Zaskakująco dobra codzienna użyteczność (150 l + 210 l bagażnika)
- Dobre opinie o niezawodności na tle rywali
Wady
- Wysokie koszty przeglądów i części zamiennych
- Awarie elektroniki zgłaszane przez właścicieli
- Drogie ubezpieczenie
- Długoterminowa niezawodność wciąż nie do końca poznana
Sedno zestawienia: 720S to auto dla kogoś, kto akceptuje koszty eksploatacji w zamian za osiągi, których nie daje żaden rywal w tej cenie.
Co już wiadomo, a co pozostaje niewiadomą
Potwierdzone fakty
- Specyfikacje techniczne potwierdzone przez producenta (McLaren Automotive)
- Niezależne pomiary Car and Driver potwierdzają osiągi (Car and Driver)
- Dostępne wersje Coupe i Spider w ofercie producenta
Co jest niejasne
- Długoterminowa niezawodność elektroniki
- Rzeczywiste koszty utrzymania po 5–7 latach
- Kształt cen rynkowych w 2026 r.
- Porównanie z przyszłymi modelami McLarena
Co mówią o McLarenie 720S
To auto jest oszałamiająco szybkie i przyjemne w codziennym użytkowaniu.
Redakcja WhatCar
720S to po prostu siła natury.
Dealer McLaren San Francisco
McLaren 720S pozostaje benchmarkiem segmentu, który konkurencja mierzy od lat — i wciąż nie znajduje jednej odpowiedzi. Dla polskiego kupca decyzja jest jednak jasna: wybrać używanego 720S z certyfikatem McLaren Approved za około 800 tys. zł albo nowy egzemplarz za 1,2 mln zł, bo w tej cenie żaden rywal nie oferuje porównywalnego pakietu osiągów.
Powiązane lektury
- Pagani w Polsce: ceny, egzemplarze i lokalizacja salonu
- Volkswagen T-Roc – cena, opinie, silniki, porównanie
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest zasięg McLarena 720S?
Zbiornik paliwa ma pojemność 72 litrów. Przy oficjalnym zużyciu 12,2 l/100 km daje to teoretyczny zasięg około 590 km; w praktyce, przy dynamicznej jeździe, będzie wyraźnie mniejszy.
Czy McLaren 720S ma miejsce na bagaż?
Tak — 150 litrów z przodu i 210 litrów z tyłu. To jeden z bardziej praktycznych supercarów w swojej klasie.
Czy można jeździć McLarenem 720S na co dzień?
Redakcja WhatCar opisuje 720S jako “oszałamiająco szybki i przyjemny w codziennym użytkowaniu”. Komfortowe zawieszenie i dwa bagażniki ułatwiają regularną eksploatację.
Jakie są koszty ubezpieczenia McLarena 720S?
To wydatek znacznie wyższy niż w autach klasy premium — realna składka zależy od historii kierowcy, zakresu ochrony i wartości auta.
Czy McLaren 720S ma napęd na wszystkie koła?
Nie — 720S przenosi napęd wyłącznie na tylną oś. Przy mocy 710 KM wymaga to wprawy, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.
Czy McLaren 720S wymaga częstych przeglądów?
Zalecany interwał to raz w roku lub według wskazań systemu serwisowego. Koszty przeglądów są wysokie, a pełna historia serwisowa ma kluczowe znaczenie przy odsprzedaży.
Jaki jest współczynnik odsprzedaży McLarena 720S?
Wartość odsprzedaży 720S spada szybciej niż w przypadku Ferrari, ale wolniej niż w wielu innych supercarach. Kluczowe znaczenie ma udokumentowana historia serwisowa i niski przebieg.
Jakie są warianty kolorystyczne McLarena 720S?
McLaren oferuje szeroką paletę kolorów w konfiguratorze, od klasycznych szarości przez żywe pomarańcze po specjalne odcienie z programu MSO. Wybór jest praktycznie nieograniczony w ramach zamówienia indywidualnego.